موشک بالستیک؛ اقدام خطرناک سپاه در عراق


سپاه پاسداران در حال انتقال موشکهای بالستیکی برای شبه‌‌نظامیان عراقی

منابع عراقی و غربی می‌گویند جمهوری اسلامی متحدان شیعه خود در عراق را به موشک های بالستیک مجهز کرده است.

به گزارش یورنیوز، خبرگزاری رویترز به نقل از منابع عراقی و غربی و ایرانی خود گزارش کرده است که رژیم ایران قصد دارد ظرفیت موشکی خود در عراق را توسعه دهد تا از حمله به منافع خود در خاورمیانه جلوگیری کند و بتواند مواضع حریفان خود را مورد هدف قرار دهد.

این گزارش در حالی منتشر می شود که توسعه فعالیتهای موشکی رژیم ایران در عراق می تواند به تنش در روابط تهران با واشنگتن که به دنبال خروج آمریکا از برجام افزایش یافته است دامن بزند.

در گزارش رویترز به نقل از سه مقام رسمی حکومت ایران، دو مقام اطلاعاتی عراق و دو منبع اطلاعاتی غربی آمده که سپاه پاسداران طی ماهای گذشته موشک های بالستیک با برد کوتاه به متحدان خود در عراق تحویل داده است. برخی از این منابع اعلام کرده اند که انتقال این موشکها به عراق به متحدان رژیم ایران برای تولید موشکهای مشابه کمک خواهد کرد.

یک مقام ارشد حکومت ایران به رویترز گفته است: «منطق [انتقال موشکها] این است که در صورت حمله به ما طرح پشتیبانی وجود داشته باشد. […] تعداد موشکها زیاد نیست. تنها چند ده موشک است اما در صورت لزوم می تواند افزایش یابد.»

انتقال موشوکهای «زلزال»، «فاتح ۱۱۰» و «ذوالفقار» سپاه پاسداران به عراق که بردی بین ۲۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر دارند می تواند به رژیم ایران امکان هدف گیری ریاض، پایتخت عربستان و تل آویو در اسرائیل را بدهد.

سه تن از منابع رویترز از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به عنوان فرد نظارت کننده بر انتقال موشکها به عراق یاد کرده اند.

کشورهای غربی پیش از این رژیم ایران را به انتقال موشکهای بالستیک به سوریه و یمن متهم کرده بودند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *