اقدام غیرمنتظره عراق علیه ارتش روسیه


به گزارش اسپوتنیک به نقل از Al-Masdar؛ دولت عراق روز جمعه به هواپیمای باربری نظامی روسیه اجازه عبور از حریم هوایی این کشور را نداد.

براساس این گزارش، هواپیمای باربری Tu-154M روسیه به سمت استان لاذقیه سوریه، مکانی که پایگاه هوایی روسیه در آنجا قرار دارد در پرواز بود. این هواپیما مجبور به بازگشت به حریم هوایی ایران شد.
دولت عراق تا کنون از ارائه توضیحات در مورد این اقدام خودداری کرده است.

منبع این خبر همچنین اعلام کرد که خلبان این هواپیما بار دیگر برای ورود به حریم هوایی عراق تلاش کرد ولی به نتیجه این تلاش اشاره نکرده است.

قابل ذکر است، نیروهای هوایی روسیه از حریم هوایی ایران و عراق جهت انتقال طیاره های که در عملیات علیه شورشیان در سوریه اشتراک میکنند، استفاده میکند.

برکناری سرکرده مزدوران سلیمانی در عراق

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، نخست وزیر عراق فالح فیاض رئیس سازمان بسیج مردمی عراق (حشد الشعبی) را از سمتش برکنار کرد.

این تصمیم با توجه به ورود فالح فیاض به فعالیت های سیاسی و حزبی و تمایل وی برای تصدی امور سیاسی و تعارض این امر با ماموریت های حساس امنیتی که بر عهده دارد، گرفته شده است.

ناظران مسائل عراق این تصمیم را در شرایطی که عمر دولت کنونی رو به پایان است و رهبران و احزاب سیاسی سرگرم رایزنی های فشرده جهت تشکیل فراکسیون (ائتلاف) بزرگ پارلمانی هستند که اختیار تشکیل دولت جدید را خواهد داشت، حساس و تعیین کننده ارزیابی می کنند.

فالح فیاض مشاور امنیتی نوری المالکی نخست‌وزیر دست‌ نشانده عراق پیش از عبادی و سرکرده حشدالشعبی، الگو برداری شده از عناصر بسیج سپاه پاسداران در جمهوری اسلامی است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *