احضار سفیر دانمارک و دستور روحانی برای بررسی اتهام طراحی ترور در کپنهاک

در واکنش به اتهام دانمارک به جمهوری اسلامی برای طراحی یک ترور در خاک آن کشور و پس از احضار سفیر ایران در کپنهاک، وزارت خارجه ایران نیز روز چهارشنبه سفیر دانمارک را احضار کرد.

از «سلام» تا صلح

فرهاد ثابتان


واقعه بازداشت آقای “عبدالله العُلُفی”، سخنگوی جامعه بهاییان یمن و ۲۰ شهروند بهایی دیگر در یمن، یادآور رویدادهای تلخی است که از آغاز انقلات تا کنون، در ایران تکرار شده، کماکان ادامه دارد، و شهروندان بهایی ایران آن را تجربه کرده یا شاهد آن بوده‌اند. یکی از آخرین نمونه‌های موجی از دستگیری بهاییان (به ویژه جوانان بهایی)، به نقل از هرانا، دستگیری و بازداشت جوانان بهایی است که در شیراز اتفاق افتاد. (۱) طبق این گزارش، ماموران آقای “نوید بازماندگان” را هنگامی دستگیر کردند که به تدریس درس روانشناسی مشغول بود. گزارش شده که «کارت‌های شناسایی، کیس کامپیوتر، فلش و گوشی های تلفن همراه، پسورد گوشی ها و ایمیل های سایر افراد را نیز از آن ها گرفته اند. در انتها آقای بازماندگان را به منزلش برده و پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی، “بهاره قادری” (همسر نوید بازماندگان) را نیز بازداشت و همراه با وی به مکان نامعلومی منتقل کردند». اما اتهام این شهروندان بهایی تدریس در دانشگاه نیست، بلکه همان اتهامات بی اساس و واهی‌ از قبیل اقدام علیه امنیت ملی، جاسوسی، تبلیغ علیه نظام، رواج فساد فی‌الارض و غیره است که حتی در دادگاه های نمایشی جمهوری اسلامی نیز نخ نما شده و بدون هیچ گونه مدرک و سند معتبری ارائه می شود، به محکومیت و اسارت شهروندان بهایی دامن می زند، و سرکوب جامعه بهایی را به گونه ای فزاینده ادامه می دهد. این اتهامات که از آغاز انقلاب اسلامی دامن گیر بهاییان بوده، در سطح وسیعی به جامعه ایران نیز سرایت کرده و هموطنان ایرانی اعم از وکلا، روزنامه نگاران، مدافعین حقوق بشر، هنرمندان، کارگران، زنان، و اقشار دیگر را نیز در برگرفته است.

دستگیری و بازداشت فقط یک نمونه از سرکوب جامعه ای صلح طلب و خشونت‌گریز است. شهروندان بهایی از چندین جهت تحت فشار و تضییقات رسمی دولت قرار دارند و در شرایطی طاقت فرسا این سختی ها و مشکلات را تحمل می کنند.

فرهاد ثابتان

در برنامه صفحه آخر در صدای آمریکا، مورخ ۱۲ اکتبر ۲۰۱۸، در مصاحبه ای که با آقای رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان ایران، انجام شد، ایشان عنوان کردند که پس از شش سال زندان و فشار که نتوانست تغییری در باورها و رفتارهای او ایجاد کند، به او گفتند که اگر فعالیت هایش را متوقف نکند، حقوق او را قطع خواهند کرد. رسول بداقی در این مصاحبه توضیح می داد که مسئله قطع حقوق او برایش آن قدر گران آمده بود که در عرض یک هفته پنج کیلو وزن کم کرد و نگرانی بسیاری داشت که اگر حقوق او را قطع کنند، چگونه می تواند معاش خانواده اش را فراهم آورد. این طور به نظر می رسید که برای این مرد فرهیخته تحمل شکنجه ها و زندان و امثال آن آسان تر از این بوده که حقوق و درآمدش را از دست بدهد و نتواند پاسخگوی نیازهای خانواده اش باشد. اما این اتفاق یکی از اولین و حداقل فشارهایی بود که طی چهل سال گذشته بر بهاییان وارد آمده و هنوز هم دارد.

فشارهایی که دولت علیه بهاییان اعمال می کند، بر مشکلات اقتصادی شان -که در ایران فراگیر شده و همه را تحت فشار گذاشته- نیز اضافه گشته و آن ها را با محدویت های مضاعف مواجه می کند. در چند سال اخیر پلمب مغازه های بهاییان با وسعتی بی سابقه یکی از تنها راه های باقی مانده برای امرار معاش را نیز از آنان  سلب کرده است. بهاییان که در آغاز انقلاب از همه مشاغل دولتی اخراج شدند، حقوق بازنشستگی‌شان قطع شد و حتی در بسیاری از موارد به آن ها گفتند که حقوق های زمان اشتغال خود را استرداد کنند، پس از مدتی، هم از حق تحصیلات عالیه و هم از ورود به بازار آزاد و خرید و فروش کالاهای معمولی محروم شدند. به آن ها پروانه کسب و کار در بسیاری از اصناف صادر نمی شود؛ چون “نجس” محسوب می شوند که مبادا هموطنان مسلمان محصولات “نجس” آن ها را لمس کنند و آن ها هم نجس شوند! مدارک مربوط به همه این تضییقات در سایت خانه اسناد بهایی‌ستیزی در ایران در دسترس است.

اما پلمب مغازه های بهاییان آخرین مفرّ اقتصادی را نیز به روی آن ها مسدود کرد؛ صرفاً به این علت که آن ها چند روز در سال مغازه های خود را برای احترام به شعائر مذهبی خود تعطیل می کنند. تصور کنید که در یک کشور غیراسلامی به مغازه داران مسلمان بگویند که اگر در ایام ماه محرم مغازه های خود را تعطیل کنند، دولت مغازه های آن ها را برای همیشه پلمب خواهد کرد. آیا مسلمانان آن کشور این نوع فشار اقتصادی را تحمل خواهند کرد؟

اسناد رسمی دولت جمهوری اسلامی این خط مشی را تایید می کند.  مثلاً در سندی به تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۷، فرمانداری شهرستان ساری به ریاست اتاق اصناف شهر ساری ابلاغ می‌کند که: «مقرر گردید اداره کل محترم صنعت و معدن تجارت قبل از صدور هر گونه پروانه فعالیت صنفی برای متقاضیان فرقه ضاله بهاییت از اداره کل اصناف استعلام [به عمل (ناخوانا)] آورند. پس از بررسی اخذ پاسخ اقدام نمایید».

نسبت نجاست و دگرستیزی به بهاییان به همین جا ختم نمی شود. حتی به مردگان بهاییان هم رحم نمی شود. در همین چند ماه گذشته مواردی از جمله در کرمان اتفاق افتاده است که مسئولین اجازه دفن متوفای بهایی را در گورستانی که خودشان به بهاییان داده بودند، صادر نکردند. از یک طرف بیمارستان فشار می‌آورد که جنازه را تحویل بگیرید، از طرف دیگر مسئولین زمینی برای دفن به آن خانواده نمی دهند. (۲)

در بسیاری از نقاط ایران، از جمله روستای ایول یا قبرستان یزد، حتی برای مردگان دفن شده نیز حرمتی قائل نمی شوند؛ به قبرستان ها حمله و سنگ قبرها را خراب می کنند.

اکنون بیش از سه دهه است که دانشجویان بهایی -که بسیاری از آن ها در رده های بالای کنکور قرار می گیرند-، از حق ادامه تحصیل در ایران محروم اند. این محرومیت که هنوز ادامه دارد به وضوح به دانشجویان بهایی ابلاغ شده است. امسال حداقل ۶۰ دانشجوی بهایی به بهانه “نقص پرونده” از تحصیلات عالیه محروم شده اند. منظور از نقص پرونده چیست؟ منظور این است که آن ها بهایی هستند و دین خود را در فرم های دانشگاهی “مسلمان” اعلام نمی کنند و با اذعان به این واقعیت، در پرونده خود دروغ نمی نویسند. این واقعیت از دیدگاه دولت “نقص پرونده” محسوب می شود که آن ها را از یکی از مهم ترین حقوق اولیه انسانی محروم می کند. به نظر می رسد که مسئولین امور ترجیح می‌دهند که شهروندان آن کشور به دروغ متوسل شوند تا از حق تحصیل برخوردار گردند. از اوایل انقلاب تاکنون، هزاران دانشجوی بهایی از ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل خود محروم بوده اند. این در حالی است که یکی از آرزوهای شهروندان بهایی خدمت به ایران و کشورشان است.

تبعیض علیه شهروندان بهایی -و به طور کلی سایر اقلیت ها-، ایران را به نوعی آپارتاید خودی و غیرخودی تبدیل کرده که در فیلم “هزینه تعصب” به نمایش گذاشته شده است. و پیامد این تقابل ها، نه تنها با بهاییان بلکه با همه دگراندیشان چیزی جز بیگانگی، بدبینی، بی اعتمادی، ناامنی و جدایی بین شهروندان ایرانی به بار نیاورده است.

طرح این نمونه های مختصر از چهل سال اذیت و آزار بهاییان در ایران، که کوله باری از کینه ها و آزارها و شکنجه های واردآمده در صد و هفتاد سال گذشته را با خود می کشد، از یک پدیده آب می خورد: و آن رواج فرهنگ نجاست و دگرستیزی است که البته به پیروان ادیان دیگر و در اشدّ خود به بهاییان اعمال شده است. شاید پرداختن به این نمونه ها تلنگری باشد به ذهن ما که این فرهنگ نجاست و دگرستیزی تا کی و تا کجا می خواهد ادامه داشته باشد؟ تا کجا می توان ایرانی را که پناه گاه اقلیت‌هایی چون یهودی ها بوده است، به سوی صلح و یگانگی، فراتر از تفاوت‌های قومی و مذهبی و جنسیتی، رهنمون ساخت؟

آیا فرهنگی که از “سلام” آغاز شده است، نمی تواند با فرا رفتن از نگاه دگرستیزی و توسل به فرهنگ یگانگی، جامعه ای را بنا کند که انسان ها در کنار یکدیگر زندگی کنند، و از ریشه کلمه انسان، که اُنس و مؤانست و انیس یکدیگر بودن است، فرهنگ جدیدی خلق کنند؟

تشابه بازداشت بهاییان در ایران و یمن نشان می دهد که دگرستیزی علیه بهاییان نه تنها در ایران ادامه دارد که به کشورهای مجاور هم صادر شده است. بهاییان چه در راه بازار و چه هنگام تدریس، دستگیر و زندانی می شوند و با محدودیت ها و فشارهای زیادی مواجه هستند؛ در حالی که تضمین حقوق شهروندی شان می تواند متضمن جامعه ای باشد که در آن خشونت به تفاهم، رقابت به همکاری، و دگرستیزی به دگردوستی، و دشمنی و بیگانگی به مهر و آشتی و بالاخره “سلام” به صلح تبدیل شود.

پانوشت ها:
  1. افزایش شمار شهروندان بهایی بازداشت شده در شیراز، خبرگزاری هرانا، ۱۵ مهرماه ۱۳۹۷
  2. ممانعت از دفن یک شهروند بهایی در کرمان، خبرگزاری هرانا، ۵ شهریورماه ۱۳۹۷

لینک این مطلب در تریبون زمانه

منبع: ماهنامه خط صلح

محدودیت اینترنت: اینترنت در دوران بحران ارزی

تازه‌ترین گزارش‌ موسسه آرتیکل ۱۹ درباره محدودیت‌های اینترنت ایران منتشر شد. در این گزارش «محدودیت اینترنت در دوران بحران ارزی» مورد بررسی قرار گرفته است.  آرتیکل ۱۹ در گزارش تازه خود فهرستی از رویدادها را به ترتیب زمانی آورده‌ است که نشان می‌دهند چطور بعضی از آخرین تحولات غیراینترنتی بر بعضی تحولات عمده سیاست‌گذاری در رابطه با آزادی‌های اینترنتی تاثیرگذاشته‌اند. در این گزارش عامل کلیدی اقتصاد است.

برای دریافت نسخه فارسی گزارش روی تصویر کلیک کنید

به گفته موسسه آرتیکل ۱۹ در این گزارش، گسترش اعتراضات در ایران به ویژه در چند ماه گذشته و برهم خوردن توازن متزلزل قدرت درون دولت و سیاست‌های تهاجمی روی هم رفته باعث شده‌اند سرکوب از آغاز سال جدید شمسی دور جدیدی بگیرد. این گزارش با اشاره به تصمیم ایالات متحده آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ۱۳۹۴(برجام)، این موضوع را دلیلی بر ریزش بیشتر ارزهای خارجی دانسته است. به گزارش آرتیکل ۱۹ محدودیت‌های مالی پیش‌آمده برای مردم ایران به واکنش‌های پرتلاطم انجامیده: اعتراضاتی در سراسر کشور صورت گرفته‌اند و تجار بازار که همه نگران حرکات‌شان هستند دست به اعتصاب زده‌اند. اعتراضات بازاری‌ها قبلا بارها منجر به انقلاب شده از جمله در انقلاب مشروطه اول قرن بیستم و انقلاب اسلامی ۵۷. دولت پرتلاطم و پرمنازعه حسن روحانی، رئیس‌جمهور معتدل، در حالی وارد سال ششم خود می‌شود که توافق هسته‌ای ناکام دانسته می‌شود و اقتصاد به پای فروپاشی رسیده؛ در عین حال سیاست جناحی شعله‌ور شده و ایران با بی‌ثباتی بیشتر روبرو است. 

به گزارش موسسه آرتیکل ۱۹ فضای کنترل اطلاعات در ایران همچنان پیچیده است. در طول سال  گذشته خیلی چیزها عوض شده: از فیلترینگ فعال تلگرام، پرنفوذترین پلاتفرم ارتباطی کشور، تا بحث آزاد درباره قطع «وی پی ان»ها (شبکه‌های خصوصی مجازی) (این یکی عملیاتی نشده.)‌ اما روشن است که اینترنت همچنان «پرشکاف» باقی‌مانده — ما این عبارت را به آن معنایی کار می‌بریم که مارگارت رابرتز در توضیح تئوری سانسور معاصر وصف کرده. منظور از «پرشکاف» این است که ایرانیان هنوز فرصت‌هایی برای دسترسی آزادانه به اینترنت و ابراز خود دارند. اما این فرصت‌ها برای دسترسی آزاد به اینترنت و ابراز نظر اینترنتی پر از «تنش» و «ترس» هستند. وزیر ارتباطات دولت روحانی، محمد جواد آذری جهرمی، موانع پیش روی دسترسی  آزاد به اینترنت را تقویت کرده. جهرمی در دور دوم انتصاب وزرا با رای مجلس وارد کابینه شد. بسیاری تحلیل‌گران اشاره کردند که وزرای این دور در هماهنگی با دولت و مجلسی‌ها انتخاب شده بودند تا محافظه‌کار بودن آن‌ها تضمین شود و جهرمی هم از همین شمار بود. وزیر ارتباطات سکان سیاست اینترنتی را در دست دارد. او در زمانی زمامدار بوده که می‌توان گفت از انتخابات ۸۸ تا به کنون از پرتلاطم‌ترین دوره‌ها برای سیاست اینترنتی بوده است. جهرمی در زمان تلاطم سراسری اقتصادی و سیاسی سر کار آمده و وزارت‌خانه‌اش سیاست‌ها و برنامه‌های پس‌روانه‌ای را به میان آورده که به ضرر آزادی بیان در اینترنت بوده‌اند. اما این سیاست‌ها معمولا خود را به عنوان مدافع این ارزش‌ها علیه تلاش تندروها که می‌خواهند آزادی را در فضای اینترنتی از میان ببرند تصویر می‌کنند.

به گفته موسسه آرتیکل ۱۹ تلاش دولت روحانی برای پیشرفت و آزادی اغلب به سد برنامه‌های خود این دولت و یا بی‌عَملی در مقابل تهاجم تندروها برخورد می‌کند و اعمال نهادهای تندرو همچون قوه قضائیه آن‌را بیشتر محدود می‌کند. پس از شش سال دولت روحانی همچنان شاید پیش بردن سیاست‌های نگران‌کننده توسط این دولت هستیم. از جمله تلاش‌هایی در زمینه شفافیت که شامل رفتار افراد درون دولت نمی‌شوند و همچنین سیاست‌های جدید برای دسترسی به اینترنت و حفظ داده‌ها؛ آغاز برنامه ضدحقوق «شبکه ملی اطلاعات» که شامل سیاست‌های تهاجمی برای کشاندن کاربران اینترنت در ایران به سوی پیام‌رسان‌های محلی غیرامن است؛ تشویق سیاست‌های جدید که دسترسی برابر به اینترنت را از میان می‌برند و ادامه بی‌توجهی به امر حفاظت از کاربران اینترنت در مقابل ارعاب و سانسور. این ابتکارها دولت روحانی را بیشتر با شبکه رای‌‌دهندگان مایوس‌شده مواجه می‌کند.

آرتیکل ۱۹ گزارش تازه خود را از چند جهت نوآورانه می‌داند. اول این‌که آرتیکل ۱۹ فهرستی از رویدادها را به ترتیب زمانی آورده‌ که نشان می‌دهند چطور بعضی از آخرین تحولات غیراینترنتی بر بعضی تحولات عمده سیاست‌گذاری در رابطه با آزادی‌های اینترنتی تاثیرگذاشته‌اند. عامل کلیدی در این‌جا اقتصاد بوده است. از اعتراضات تا عروج رمزارزها در کشور تا تلاش‌ها در زمینه شفافیت، که آرتیکل ۱۹ آن را به عنوان تلاشی برای راضی کردن اتحادیه اروپا می‌بیند که عملا عاملی است در کمک به رفع انزوای بین‌المللی اقتصادی ایران (این تلاش از طریق برقرار کردن لایحه حفاظت از داده‌های شخصی بوده که مشابه «مقررات عمومی حفاظت از داده» اتحادیه اروپا است.) این رویدادها همه ریشه در زوال اوضاع اقتصادی و برآشفتگی شهروندان از شرایطی دارند که باعث کاهش کیفیت زندگی در کشور شده. مساله باقی‌مانده در این گزارش این است که نه تنها به اندازه کافی تلاش نمی‌کند که فعالانه به ریزش آزادی کمک می‌کند. فعالانه در پرورش پیام‌رسان‌های محلی مشارکت کرده (که در مورد نرم‌افزارهای میان‌بر تلگرام به طرز خطرناکی از داده‌های کاربران سواستفاده می‌کنند) و نقل و انتقال ارزمرزها را مسدود می‌کنند (مسدود کردن تلگرام و برپایی سکه آن‌ها همزمان بودند.) این نشان می‌دهد که هدف کنترل تمامی جنبه‌های جریان‌های اینترنتی است. مسدود کردن تلگرام ضربه‌ای به دسترسی اینترنتی بود اما دسترسی به این پلاتفرم در سطح یکسان باقی مانده و در نتیجه بسیاری کاربران از طریق میانجی‌های غیرامن به این پلاتفرم دسترسی پیدا می‌کنند که دولت می‌تواند مورد سانسور و نظارت قرار دهد. اکنون بیش از همیشه باید اصرار کنیم که شرکت‌ها، شاخه‌های مختلف دولت در ایران و بخصوص وزارت ارتباطات دولت روحانی در برابر اعمال خود مسئولیت‌پذیری کنند.

آرتیکل ۱۹ موسسه‌ای غیر دولتی است که در سال ۱۹۸۷ در کشور انگلستان تاسیس شده و هدف و نام خود را برمبنای اصل ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار داده است. این اصل عنوان می‌کند که «هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد و این حق مستلزم آن است که کسی از داشتن عقاید خود بیم و نگرانی نداشته باشد و در کسب و دریافت و انتشار اطلاعات و افکار، به تمام وسایل ممکن بیان و بدون ملاحظات مرزی آزاد باشد.»

متن کامل این گزارش از اینجــا در دسترس شماست.

در همین زمینه:

 


ویدیوهای آموزشی امن گذر را از اینـجـا ببینید.


برای دسترسی به آرشیو بخش امن گذر، اینـجا و همینطور اینـجا را کلیک کنید.

 

کشف کتاب‌های «غیرقانونی» در تهران

عکس: مریم کامیاب

پنج انبار بزرگ کتاب‌های پرفروش و «غیر مجاز» در تهران کشف و توقیف شده است. پلیس امنیت با همکاری کارگروه صیانت اتحادیه ناشران در مبارزه با قاچاق کتاب این پنج انبار را به ارزش بیش از ۲۰ میلیارد تومان کشف کرده است. محمود آموزگار٬ رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران اعلام کرده که تعداد کتاب‌های توقیف‌شده حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار جلد (نزدیک به بار ۱۰ تا ۲۰ کامیون) است. انبارها در محله اتابک، در خیابان جمال‌زاده، میدان امام حسین و پاساژ نادر قرار داشتند. شبکه‌ای از دستفروشان این کتاب‌های پرخواننده را که بدون نظارت وزارت ارشاد به طور غیرقانونی، با چاپ‌های مرغوب منتشر شده‌اند را همچنان عرضه می‌کند. رسانه‌های داخلی گزارش داده‌اند که این کتاب‌ها در چاپخانه‌ها با کیفیت مرغوب بازنشر می‌شدند و در شبکه‌ای از ۸۵۰ دستفروش در اختیار علاقمندگان به کتاب بی‌سانسور قرار می‌گرفتند. پلیس امنیت موفق نشده شبکه دستفروشان را متلاشی کند.

بیشتر بخوانید:

توقیف ۴۰۰ هزار کتاب «غیرقانونی» در ۵ انبار در تهران

لغو حکم اعدام زن مسیحی متهم به “کفرگویی” در پاکستان

دیوان عالی پاکستان آسیه‌ بی‌‌بی، زن مسیحی را از اتهام “کفرگویی” علیه پیامبر اسلام مبرا شناخت و حکم به لغو اعدام و آزادی فوری او داد. حزب “تحریک لبیک پاکستان” تهدید به مقابله شدید کرده است. ثاقب نصیر، قاضی ارشد دیوان عالی پاکستان می‌گوید، حکم زن مسیحی کاتولیکی که در این کشور به اتهام “کفرگویی” […]

The post لغو حکم اعدام زن مسیحی متهم به “کفرگویی” در پاکستان appeared first on اف سی ان ان.

اعتراض کانون صنفی معلمان تهران به ربودن و بستری کردن اجباری هاشم خواستار در بیمارستان روانی

کانون صنفی معلمان تهران با صدور بیانیه ای به ربودن و بستری کردن هاشم خواستار، از فعالان کانون صنفی معلمان مشهددر بیمارستان روانی واکنش نشان داد. در این بیانیه که یکشنبه ۶ آبان در کانال تلگرامی نزدیک به کانون صنفی معلمان منتشر شد، آمده است که این کار می‌تواند «پیش درآمد حوادث دهشتبار جدیدی باشد» […]

The post اعتراض کانون صنفی معلمان تهران به ربودن و بستری کردن اجباری هاشم خواستار در بیمارستان روانی appeared first on اف سی ان ان.

سر شاخ شدن با گاو!

کشتی گرفتن با گاو، ورزشی رزمی است که در بخش‌هایی از چین رایج است. گرچه منتقدان این کار را حیوان‌آزاری می‌دانند، ووشوکاران چینی معتقدند کشتی گرفتن با گاو یک ورزش منحصربه‌فرد و عاری از حیوان آزاری است و امیدوارند که به زودی راهی در المپیک جای خود را باز کند.

روحانی: ملت ایران از آمریکا عصبانی هستند، نه از دولت و نظام خودشان

حسن روحانی، رئیس‌ جمهور ایران، روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به نزدیک شدن زمان اِعمال تحریم‌های عمدتاً نفتی آمریکا علیه ایران گفت که «ملت ایران از آمریکا و جنایت‌های آمریکا عصبانی هستند، نه از دولت و نظام خودشان».