کارگران شهرداری لالی ۱۱ ماه حقوق عقب‌افتاده دارند

وعده شهرداری سنندج برای پرداخت دستمزد عقب افتاده کارگران محقق نشد. در لالی خوزستان هم کارگران شهرداری در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد تجمع کردند.

کارگران شهرداری لالی در میدان «شهدای ۲۱ دی» تجمع کردند- ۶ آذر ۱۳۹۷

به گزارش منابع خبری ۳۰ کارگر شهرداری لالی استان خوزستان سه‌شنبه ۶ آذر در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهایشان در میدان «شهدای ۲۱ دی» این شهر تجمع کردند.

اتحادیه آزاد کارگران گزارش کرد: این تجمع پس از ۴ روز اعتصاب کارگران و عدم پاسخگویی مسئولان شهرداری، اعتراض خود را به خیابان آوردند.

برپایه این گزارش یکی از کارگران شهرداری به نام بهرام رحیمی در جریان تجمع امروز دچار حمله قلبی و به بیمارستان منتقل شد.

پس از این واقعه کارگران معترض نیز به‌رغم حضور پرشمار ماموران امنیتی و پلیس به سمت ساختمان دادگستری حرکت کردند و در آنجا خواستار پرداخت دستمزد عقب افتاده خود شدند.

یکی از کارگران شهرداری لالی که نامش فاش نشد، وضعیت معیشتی کارگران را«بسیار وخیم» توصیف کرد و گفت: کارگران مجبورند نان روزانه خود را از نانوایی‌ها نسیه بگیرند.

به گفته کارگران، کارفرما و مسئولان شهرداری دستمزد ۱۱ ماه گذشته آن‌ها را پرداخت نکرده‌‌اند.

کارگران شهرداری لالی که پس از وعده دادستان مبنی بر پرداخت دستمزد معوق آنان در روزهای آینده به تجمع خود پایان دادند، اعلام کردند: «چنانچه این‌بار هم وعده مسئولین محقق نخواهد شد، اعتراضات خود را تشدید خواهند کرد».

در سنندج نیز در حالیکه شهرداری این شهر وعده کرده بود دستمزد معوق کارگران را پرداخت کند، بحران اقتصادی را مانع پرداخت به موقع دستمزد کارگران اعلام کرد.

حشمت‌الله سیدی بدون اینکه زمان دقیق پرداخت دستمزدها را اعلام کند، تنها گفت که شهرداری هم تلاشش را می‌کند تا حقوق کارگران و کارکنان به موقع پرداخت شود. کارگران شهرداری سنندج دو تا شش ماه دستمزد معوق دارند.

علاوه بر این بخشی از دستمزد کارگران شهرداری‌های شوشتر، خنافر، آبادان، شادگان و اهواز نیز پرداخت نشده است. کارگران این شهرداری‌ها طی هفته‌های گذشته بارها در اعتراض به این وضعیت تحصن و تجمع کردند.


در همین زمینه:

پیمانکاران دستمزد کارگران شهرداری‌ها را پرداخت نمی‌کنند

#اعتراضات: دستمزد شش ماه گذشته کارگران شهرداری خنافره پرداخت نشده است

دبیرکل سازمان ملل: روسیه و اوکراین خویشتن‌داری کنند

شلیک روسیه به دو شناور و یک ناوچه اوکراینی تنش میان دو کشور را افزایش داده است. دبیرکل سازمان ملل از این بابت اظهار نگرانی کرده و از دو طرف خواسته تا خویشتن‌داری کنند. ولادیمیر پوتین در گفت‌وگو با مرکل اوکراین را متهم به تحریک اوضاع کرده و از مرکل خواسته است تا از نفوذ خود جلوگیری از «اقدامات تحریک‌آمیز» اوکراین استفاده کند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل سه‌شنبه ۲۷ نوامبر / ۶ آذر در نیویورک نسبت به گسترش تنش میان روسیه و اوکراین ابراز نگرانی کرد و گفت: «باید هر طور شده از تشدید اوضاع جلوگیری کرد.»

گوترش افزود: «دو طرف باید عقب‌نشینی کنند و برای کاهش تنش‌ها گام‌های فوری بردارند.»

صبح یکشنبه ۴ آذر/ ۲۵ نوامبر دو شناور نیروی دریایی اوکراین همراه با یک ناوچه در حال عبور از دریای سیاه برای وارد شدن به دریای آزوف از طریق تنگه کرچ در نزدیکی کریمه بودند که گارد ساحلی روسیه به طرف آن‌ها تیراندازی کرد و مانع از عبور آن‌ها شد. در این درگیری، چند فروند جنگنده شکاری ارتش روسیه نیز بر فراز شناورهای اوکراینی به پرواز درآمدند.

دست‌کم شش ملوان اوکراینی مجروح شده و ۲۳ تن در بازداشت روسیه هستند.

روز سه‌شنبه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در یک تماس تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مورد احتمال وقوع حادثه‌ای جدید در کریمه گفت‌وگو کرد و «نگرانی جدی» خود را نسبت به اعلام حکومت نظامی از سوی پارلمان اوکراین ابراز داشت.

نمایندگان پارلمان شامگاه دوشنبه ۲۶ نوامبر / ۵ آذر با ۲۷۶ رأی موافق و ۳۰ رأی مخالف با طرح پترو پتروشنکو، رئیس جمهوری این کشور مبنی بر اعلام حکومت نظامی تا پایان دسامبر ۲۰۱۸ موافقت کرد.

پوتین اوکراین را متهم به اقدامات تحریک‌آمیز کرد و از مرکل خواست با استفاده از نفوذ خود بر مقامات اوکراینی، مانع از اقدامات بی‌مهابای بیشتر کی‌یف شود. مرکل نیز خواهان «کاهش تنش و گفت‌وگوی دو طرف» شد.

روسیه درخواست کشورهای غربی برای آزادی فوری ملوانان اوکراینی را رد کرده است. افزون بر این سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز پیشنهاد میانجی‌گری آلمان و فرانسه را رد کرده و گفته ‌است که مقامات مرزی دو کشور خود درباره مسایل مورد اختلاف گفت‌وگو خواهند کرد.

در همین حال، اوکراین تأیید کرده که در میان بازداشت‌شدگان افسران اطلاعاتی نیز هستند. کی‌یف گفته است که این افراد نیروهای دریایی را به‌لحاظ اطلاعاتی پشتیبانی می‌کردند.

در جلسه اضطراری شورای امنیت که به درخواست اوکراین و روسیه دوشنبه شب برگزار شد، دیمتری پولیانسکی، فرستاده روسیه دلیل تیراندازی به کشتی‌های اوکراینی را بی‌توجهی آن‌ها به اخطارهای امنیتی دانست و ولادیمیر یلچنکو، نماینده اوکراین در سازمان ملل اظهارات پولیانسکی را دروغ محض نامید و از شورای امنیت خواست تحریم‌های علیه روسیه را تشدید کند.

بیشتر بخوانید:

جلسه اضطراری شورای امنیت: آمریکا روسیه را به قانون‌شکنی متهم کرد

خانه ناامن‌ترین محل برای زنان دنیا

براساس ‌یک پژوهش انجام شده توسط سازمان ملل،‌ خانه خطرناک‌ترین محل زندگی برای زنان در سراسر دنیا و خشونت خانگی مرگبارترین نوع خشونت علیه زنان است.

سازمان ملل می‌گوید خانه ناامن‌ترین جا برای زنان است

دفتر جرائم و مواد مخدر سازمان ملل (UNODC) یکشنبه ۲۵نوامبر/۴آذر همراه با بزرگداشت روز جهانی منع خشونت علیه زنان نتایج پژوهشی را منتشر کرد که طبق آن از ۸۷ هزار مورد قتل زنان در سال گذشته، ۵۰ هزار مورد یا ۵۸٪ از قربانیان توسط شریک زندگی‌‌ یا یکی از اعضای خانواده‌شان به قتل رسیده‌اند که حدودا ۳۰ هزار یا ۳۴٪ از این موارد تنها به وسیله شریک زندگی انجام شده است. به عبارتی دیگر در هر ساعت ۶ زن و هر روز ۱۳۷ زن به وسیله آشنایان خود به قتل می‌رسند.

یوری فدوتوف رئیس دفتر جرائم و مواد مخدر سازمان ملل گفته است علیرغم اینکه ۸۰ درصد کسانی که در جهان به قتل می‌رسند مردان هستند، اما زنان همچنان هزینه بالاتری را به‌خاطر نابرابری جنسیتی، تبعیض و کلیشه‌های منفی می‌پردازند. آنها معمولا توسط شریک زندگی یا اعضای خانواده کشته می‌شوند که خانه را برای آنها خطرناکترین محل زندگی می‌کند.

«این واقعیت که زنان همچنان در درجات بالا تحت تاثیر این نوع از خشونت قرار دارند، نشان می‌دهد که رابطه قدرت بین زن و مرد در محیط خانه تا چه اندازه نابرابر است».

طبق محاسبات این پژوهش، نرخ جهانی قتل زنان ۱.۳ نفر از هر ۱۰۰ هزار زن و دختر است و قاره آفریقا و آمریکا با رقم‌های ۳.۱ و ۱.۶ نفر از هر ۱۰۰ هزار زن، مناطقی هستند که زنان بیشتر در معرض خطر کشته شدن توسط نزدیکانشان قرار دارند. در اقیانوسیه این رقم به ۱.۳ و در آسیا به ۰,۹  می‌رسد و پایین‌ترین نرخ یعنی ۰,۷ قربانی در ۱۰۰ هزار زن و دختر در اروپا مشاهده می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان ملل علیرغم سیاست‌های قانون‌گذاری و برنامه های انجام شده برای ریشه‌کن کردن خشونت علیه زنان «هیچ پیشرفت ملموسی» در مبارزه با این وضعیت فاجعه‌آمیز‌ صورت نگرفته است. این گزارش با تأکید بر ضرورت اقدام برای افزایش ایمنی و توانمندسازی قربانیان بالقوه و وادار کردن آزارگران به قبول مسئولیت، «نیاز به پیش‌گیری موثر از جنایت علیه زنان و نقش پاسخ‌گویی دستگاه عدالت کیفری را در برابر خشونت علیه زنان» برجسته می کند و بدین منظور خواستار هماهنگی بیشتر بین پلیس و سیستم قضایی و همچنین سازمان‌های مرتبط با خدمات بهداشتی و اجتماعی است. دفتر جرائم و مواد مخدر سازمان ملل همچنین می‌گوید بسیار با اهمیت است که مردان از جمله از طریق آموزش ابتدایی در مدارس،‌ در پیگیری راه حل‌ها، دخیل شوند.

یکشنبه گذشته رئیس سازمان ملل متحد، برنامه توسعه سازمان ملل، یونیسف و صندوق جمعیت سازمان ملل نیز با صدور بیانیه‌ای مشترک خواستار همبستگی با قربانیان و مدافعان حقوق زنان شدند که برای جلوگیری از خشونت علیه زنان و دختران و پایان دادن به آن تلاش می‌کنند. همچنین اعلام کردند که خاتمه دادن به خشونت علیه زنان و دختران، یک تلاش کوتاه‌مدت نیست، بلکه نیازمند فعالیت‌های هماهنگ و پایدار است.

در ایران هم سه شنبه ۶ آذر تعدادی از فعالان حقوق زنان در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند و خواستار تصویب قانونی همه‌جانبه‌گر برای پیشگیری و منع خشونت علیه زنان در ایران شدند. از مهمترین چشم‌اندازهای مبارزه با خشونت جنسیتی در ایران تصویب لایحه‌ تامین امنیت زنان است که با گذشت ۷ سال از ارائه به مجلس، هنوز سرنوشت آن مشخص نیست.

بیشتر بخوانید:

تجمع فعالان حقوق زنان در مقابل مجلس برای تصویب قانون منع خشونت علیه زنان

کسب درآمد از انرژی خورشیدی

عکس: مهیار متولی‌زاده کاخکی

در روستای «چاه نسر» واقع در شهرستان نیشابور انرژی خورشیدی تولید می‌شود. تعدادی از اهالی این روستا با نصب پنل‌های خورشیدی روی خانه‌هایشان برق تولید می‌کنند. آنها با فروش تضمینی برق تولید شده به شبکه برق کشور درآمدی ثابت و ماهانه کسب می‌کنند.

اعتراض کارگران هفت‌تپه و فولاد اهواز: تهدیدها فقط بر شمار معترضان افزود

بیست و سومین روز اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه و هجدهمین روز اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران. با وجود هشدار رئیس قوه قضائیه و تهدید کارگران از سوی اشخاص ناشناس، خواسته‌ها تغییر نکرد، فقط بر شمار معترضان افزوده شد. کارگران نیشکر هفت‌تپه خواهان آزادی اسماعیل بخشی، نماینده خود و خلع یلد از بخش خصوصی‌اند. کارگران فولاد اهواز نیز خواهان راه‌اندازی خط تولید، ‌بازگرداندن مالکیت این مجتمع از بانک ملی به دولت و پرداخت کامل دستمزدهای معوقه‌شان هستند.

سه‌شنبه ۶ آذر: هجدهمین روز اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران (عکس: شبکه های اجتماعی)

تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه در شوش

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه سه‌شنبه ۶ آذر ادامه یافت. کارگران معترض خواهان آزادی اسماعیل بخشی، نماینده خود هستند که همراه با سپیده قلیان، فعال مدنی از یکشنبه گذشته تاکنون در بازداشت به سر می‌برد.

«اسماعیل رو گرفتن، ما همه بخشی هستیم» از شعارهای روز سه‌شنبه معترضان در شوش بود.

مصطفی نظری دادستان عمومی و انقلاب شوش همزمان با تداوم اعتراضات کارگران هفت‌تپه اعلام کرد که تحقیقات در پرونده اسماعیل بخشی و سپیده قلیان در مرحله مقدماتی است. برای ۱۷ کارگر دیگر که ۲۷ آبان بازداشت و به قید وثیقه آزاد شدند، پرونده قضایی تشکیل شده است. دادستان عمومی و انقلاب شوش حاضر نشد در جمع خبرنگاران جزئیات اتهامات بخشی و قلیان را توضیح دهد. نظری گفت:

«بنده سخنگوی قوه قضائیه نیستم. تا زمان مشخص شدن پرونده، جزئیات آن را نمی‌توانیم بگوییم. تا وقتی فردی محکوم نشده جزئیات آن را نخواهیم گفت.»

اتحادیه آزاد کارگران ایران از تهدید کارگران خبر داده است. عده‌ای ناشناس با تلفن‌های همراه کارگران تماس گرفته‌اند و آن‌ها را تهدید کرده‌اند که اگر در تجمع‌های اعتراضی شرکت کنند، بازداشت می‌شوند. روز گذشته صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه کارگران معترض را به فراهم آوردن بستر برای «فعالیت دشمن» متهم و اعلام کرد:

«با کسانی که از مطالبات کارگری برای بر هم زدن نظم کشور استفاده می‌کنند، برخورد خواهد شد.»

با انتشار خبر تخلفات ارزی و اختلاس مدیر عامل شرکت، ۱۴ آبان دور تازه اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه آغاز شد. رئیس سازمان خصوصی‌سازی ایران تخلف ارزی مدیرعامل این شرکت را مربوط به نیشکر هفت‌تپه ندانسته است. حسین نقوی حسینی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم به نقل از سخنگوی قوه قضائیه گفته که مدیرعامل این شرکت در زندان نیست. سازمان خصوصی‌سازی ایران سال ۱۳۹۴ مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه را به دو شرکت خصوصی «زئوس» و «آریاک» واگذار کرد.

راهپیمایی و تجمع اعترضی صدها کارگر فولاد اهواز

فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، از راهپیمایی صدها کارگر معترض فولاد اهواز در شوش خبر می‌دهد. در هجدهمین روز اعتراض کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران کارگران شعار می‌دادند:

«ما کارگر آهنیم، ریشه ظلم رو می‌کنیم»

کارگران با تجمع در مقابل استانداری اهواز خواهان راه‌اندازی مجدد خط تولید و پاسخگویی مسئولان شدند. نارضایتی از عملکرد مسئولان در شعارهای کارگران که در تجمع سه‌شنبه ۶ آذر پرشمارتر از روزهای دیگر بودند، نمود پیدا کرد:

«نه حاکم، نه دولت – نیستن به فکر ملت»

«دولت، مافیا – پیوندتان مبارک»

کارگران فولاد اهواز خواهان راه‌اندازی خط تولید، ‌بازگرداندن مالکیت این مجتمع از بانک ملی به دولت و پرداخت کامل دستمزدهای معوقه‌شان هستند.

ویدیویی از یک زن کارگر با روسری سبزرنگ در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشته است. این زن کارگر معترض از همکارانش می‌خواهد تا به حق خود نرسند، به خانه بازنگردند:

بیشتر بخوانید:

رئیس قوه قضائیه کارگران را تهدید کرد: اعتراضات در شوش و اهواز ادامه یافت

#اعتراضات: تجمع بازنشستگان مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

در تهران صدها تن از بازنشستگان مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تجمع کردند. آنها حاضر به گفت‌وگو با نمایندگان وزارتخانه نشدند.

تجمع بازنشستگان مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی-۶ آذر ۱۳۹۷

صدها تن از بازنشستگان در تهران صبح سه‌شنبه ۶ آذر با تجمع مقابل ساختمان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار توجه مسئولان دولتی به مطالبات‌شان و همچنین آزادی معلمان زندانی شدند.

بازنشستگان که دست‌نوشته‌هایی چون «خط فقر شش میلیون، حقوق ما دو میلیون تومان» و «بیمه کامل و درمان رایگان حق همه بازنشستگان است»، شعار دادند: «درد ما در شماست/ مردم به ما ملحق شوید و تا حق خود نگیریم/ از پا نمی‌نشینیم».

کانال‌های تلگرامی که اخبار اعتراضات کارگران و بازنشستگان را پوشش می‌دهند، تجمع امروز بازنشستگان را خوب ارزیابی و گزارش کردند: پس از شکل‌گیری تجمع اولیه افرادی از ساختمان وزارتخانه بیرون آمدند و از بازنشستگان خواستند تا نماینده‌هایشان را برای مذاکره به داخل ساختمان بفرستند».

به گزارش این منابع گروه اتحاد بازنشستگان، یکی از گروه‌های دعوت کننده به این تجمع، حاضر به مذاکره با مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشد اما نمایندگان گروه بازنشستگان پارک‌شهر برای گفت‌وگو به داخل ساختمان وزارتخانه رفتند.

جزئیات مذاکره نمایندگان گروه بازنشستگان پارک‌شهر و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر نشده، اما گروه اتحاد بازنشستگان گزارش کرد که پس از مدت کوتاهی این گروه نیز به بیرون بازگشتند و در کنار سایر بازنشستگان شعار دادند: معیشت،امنیت، سلامت/ حق مسلم ماست، این همه بی‌عدالتی/ هرگز ندیده ملتی و ظلم و ستم کافیه/ سفره ما خالیه».

بازنشستگان همچنین دست‌نوشته‌هایی به همراه داشتند که بر آن نوشته شده بود: «معلم زندانی آزاد گردد» و «جای معلم زندان نیست».

یک ویدئو از تجمع بازنشستگان مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را در ادامه ببینید:

براساس اعلام منابع رسمی حدود ۷۰ درصد بازنشستگان و مستمری‌بگیران ایران درآمد ماهیانه کمتر از خط فقر دارند. به گفته ابراهیم رزاقی مدرس اقتصاد در ایران ۸۰ تا ۹۰ درصد بازنشستگان درآمد زیرخط فقر دارند.

دولت جمهوری اسلامی وعده کرده که با افزایش پلکانی مستمری‌، پرداخت به بازنشستگان را افزایش دهد. به رغم تصویب این بند در قانون بودجه امسال، میزان افزایش مستمری بازنشستگان در سالجاری تا به حال به آنان پرداخت نشده است.

مسئولان صندوق بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی عدم تامین منابع مالی را دلیل پرداخت نشدن افزایش حقوق بازنشستگان اعلام کردند.


در همین زمینه:

بازنشستگان بار دیگر تجمع اعتراضی برگزار کردند

ژاپن شاید بارگیری نفت ایران را متوقف کند

اتحادیه پترولیوم ژاپن اعلام کرد در صورت عدم تمدید معافیت از تحریم نفتی ایران، خریدان ژاپنی مایل نیستند از ابتدای آوریل/فروردین نفت ایران را بارگیری کنند. این اقدام به دلیل مشکلات در پرداخت‌های مالی است که از اوایل مه ۲۰۱۸/اردیبهشت ۹۷ قبل از اعلام تحریم‌های جدید اعمال شده بودند.

نمایی از پالایشگاه سوده‌گائورا در ژاپن (عکس: آرشیو)

به گزارش رویترز تاکاشی تسوکیوکا، رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن سه‌شنبه ۲۷ نوامبر/ ۶ آذر در جمع خبرنگاران گفت:

«حجم سنگینی از محموله‌های نفتی ایران در ماه‌های ژانویه و فوریه بارگیری خواهد شد و احتمالا چند مورد نیز در اواخر دسامبر انجام می‌شود».

رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن همچنین توضیح داد که در سال‌های اخیر ژاپن معمولاً خرید نفت خام را در ماه مارس متوقف می‌کرد زیرا پالایشگاه‌ها منتظر می‌ماندند تا دولت بیمه کشتی‌ها را در سال جدید مالی که در ژاپن در آوریل آغاز می‌شود تمدید کند. مشخص نیست که با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم نفتی ایران این اقدام در سال جاری هم انجام شود.

تابستان گذشته گروه مالی میتسوبیشی یو اف جی و واحد بانکی گروه مالی میزوهو به دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا، معاملات بانکی با ایران را متوقف کردند. پیش از این پورتال S&P Global Platts (یک سامانه‌ تخصصی برای تحلیل اطلاعات بازار انرژی در جهان) از احتمال خروج زودهنگام ژاپن از معاملات نفتی با ایران خبر داده بود.

ناکاشی تسوکیوکا همچنین رئیس «ادیمیتسو کوزان» دومین پالایشگاه بزرگ ژاپن است. نفت خام خریداری‌شده از ایران یک درصد نفت این پالایشگاه را تشکیل می‌دهد. او گفت امیدوار است بتواند باقی مانده حجم قرارداد از نفت ایران را در دوره معافیت ژاپن از تحریم نفتی ایران تحویل بگیرد.

رئیس اتحادیه پترولیوم ژاپن اعلام کرد که پس از پایان ۱۸۰ روز اولیه صنعت پالایش نفت ژاپن از دولت درخواست خواهد کرد تا پیش ‌از موعد معافیت را تمدید کند.

بعد از اینکه کاخ سفید تحریم‌های جدید را بر صنایع نفتی انرژی و بانکی ایران اعنال کرد بود به ژاپن و هفت کشور دیگر معافیت داد تا به صورت موقت از ۵ نوامبر/۱۳ آبان تا ۱۸۰ روز به خرید نفت از ایران ادامه دهند. وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده که معافیت از تحریم نفتی ایران موقتی است و برای جلوگیری از افزایش قیمت بنزین انجام شده است.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی بارها تکرار کرده که آمریکا قادر نیست صادرات نفت ایران را متوقف کند. روحانی هفته پیش در جریان سفرهای استانی اش در سخنانی در خوی گفت تحریم‌ها به جایی نمی‌رسد و جمهوری اسلامی همچنان به صادرات نفت خام خود ادامه خواهد داد. روحانی تصریح کرد که رابطه با همسایگانی نظیر ترکیه، جمهوری آذربایجان، و عراق به ایران کمک خواهد کرد تا با تحریم‌های آمریکا مقابله کند.

تا قبل از بازگشت تحریم‌های نفتی ایران، واردات نفت ژاپن از ایران در فاصله ژانویه تا سپتامبر ۲۰۱۸، معادل ۱۶۴هزار و ۹۰۰ بشکه در روز بود. این میزان ۵درصد کلیه واردات نفتی ژاپن را تشکیل می‌داد.

بیشتر بخوانید:

تولید نفت عربستان به بالاترین میزان رسید

کوتاه و گویا از بازار مسکن؛ چگونه در بازار مسکن به‌روز بمانیم؟

مسکن کالایی سرمایه‌ای است که مستهلک می‌شود و قیمت آن متأثر از تورم و سیاست‌گذاری‌هاست، در عین حال از محل اجاره، درآمدزایی داشته و نسبت به داوستدهای زمین، فرآیند مشتری‌یابی راحت‌تری دارد و البته هزینه نقل و انتقال آن نیز بالاست.

گاردین: رئیس ستاد انتخاباتی ترامپ با جولیان آسانژ دیدار داشته

روزنامه‌ گاردین گزارش داده، پل منافورت، رئیس ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ که هم‌‌اکنون زندانی است در مارس سال ۲۰۱۶ با جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس در سفارت اکوادور در لندن دیدار داشته است.

این روزنامه به نقل از یک منبع آگاه نوشته منافورت در مارس سال ۲۰۱۶ چند ماه قبل از انتشار ایمیل‌های حزب دموکرات‌ با جولیان آسانژ دیدار کرده بود. ویکی‌لیس هزاران ایمیل هک شده از حزب دموکرات را در روزهای منتهی به انتخابات منتشر کرد. هیلاری کلینتون باخت خود در انتخابات را معلول انتشار این ایمیل‌ها عنوان کرده است.

منافورت که به اتهام پولشویی و فرار مالیاتی در زندان ویرجیانیا به سر‌می‌برد هرگونه  مشارکت در هک شدن ایمیل‌های حزب دموکرات را رد کرده است.

روز دوشنبه رابرات مالر بازرس ویژه در پرونده «دخالت روسیه در انتخابات آمریکا» اعلام کرد علی‌رغم توافق صورت گرفته با منافورت برای همکاری در ازای تخفیف مجازات، وی در طول بازجویی‌ها به اف‌بی‌آی دروغ گفته است.

گاردین به نقل از یک منبع‌ آگاه نوشته انگیزه آسانژ از انتشار ایمیل‌های هک شده توسط «روسیه» رای نیاوردن کلینتون بوده چراکه وی معتقد بوده دموکرات‌ها پیگیر استرداد او به زندان‌های آمریکا به خاطر  انتشار اسناد ویکی‌لیس خواهند بود.

به نوشته گاردین در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۵ نیز پل منافورت با آسانژ دیدار داشته است.

 این روزنامه به نقل منابع آگاه نوشته تماس‌های منافورت با آسانژ در آن سال‌ها با فعالیت‌های او در اوکراین همزمان بود. زمانی که منافورت به ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهور وقت طرفدار روسیه اوکراین مشاوره می‌داد.

 دونالد ترامپ هرگونه تبانی با روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ را رد کرده است.