بازداشت سه ایرانی به‌ظن ستایش حملات اهواز در دانمارک

اعضای یک گروه مخالف جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۷ نوامبر / ۱۶ آبان، در دانمارک به ظن ستایش حمله تروریستی شنبه ۳۱ شهریور در ایران که به کشته شدن ۲۲ نفر انجامید، دستگیر شدند.

سخنگوی پلیس دانمارک، بیورک کی‌یرکگور گفته که اقدام ستایش خشونت تروریستی نقض قوانین دانمارک است و می‌تواند به جریمه یا دو سال زندان ختم شود. اتهامی هنوز به طور رسمی به دستگیرشدگان ابلاغ نشده و آنها فعلا با توجه به یک ساز و کار قانونی در قوانین دانمارک به واسطه سوء ظن اولیه پلیس دستگیر شده‌اند.

سه نفر دستگیر شده از اعضای جنبش مقاومت عرب برای آزادی اهواز (الاحواز) هستند که حکومت ایران معتقد است در حملات مرگبار اهواز دست داشته‌اند. پلیس دانمارک اما این اتهام را مطرح نکرده و افراد دستگیر شده به ظن ستایش حملات بازداشت شده‌اند.

الاحواز ابتدا مسئولیت حمله تروریستی شنبه ۳۱ شهریور به رژه نظامیان در اهواز را به عهده گرفت. اما بعد از آنکه گروه دولت اسلامی (داعش) با انتشار ویدیویی از سه تن از مهاجمان، مسئولیت این حمله را به عهده گرفت، الاحواز با انتشار بیانیه‌ای مسئولیت حمله را پس گرفت.

 فین بورخ آندرسون، رئیس سرویس امنیتی دانمارک سه‌شنبه ۸ آبان/ ۳۰ اکتبر در یک نشست خبری که از تلویزیون دانمارک پخش می‌شد گفت پلیس دانمارک ۲۱ اکتبر در همکاری با سرویس‌های امنیتی سوئد و نروژ فردی ایرانی‌تبار با تابعیت نروژ را به ظن همکاری با وزارت اطلاعات را بازداشت کرد. مظنون هرگونه همکاری با سرویس‌های امنیتی ایران را تکذیب کرد. از فرد بازداشت شده عکس‌هایی از محل اقامت اعضای «جنبش الاحواز» در دانمارک کشف شد.

ایران این اتهام را رد کرده و اسراییل را متهم کرده که می‌خواهد ارتباط ایران را با اتحادیه اروپا خراب کند.

حمله شنبه ۳۱ شهریور به رژه نیروهای مسلح ایران در اهواز بعد از حمله همزمان ۱۷ خرداد داعش به مجلس شورای اسلامی و مقبره بنیانگذار جمهوری اسلامی یکی از مرگبارترین حملات تروریستی در سال‌های اخیر بوده است. در این حمله ۲۶ نفر کشته و ۶۱ نفر مجروح شدند.

دانمارک سفیرش را از تهران فراخواند