«انتقال آب خزر به سمنان غیراصولی است»

بحث بر سر انتقال آب دریای خزر به استان سمنان همچنان ادامه دارد. عزیر عابسی، دبیرکارگروه محیط زیست مازندران معتقد است که خروج آب از دریای خزر و انتقال آن به سمنان «یک اقدام غیرکارشناسی و غیراصولی است» و سرچشمه تأمین آب این دریا اکنون با چالشی جدی مواجه شده است.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

دبیرکارگروه محیط زیست مازندران دوشنبه ۸ بهمن گفت: «در حال حاضر وزارت نیرو اعلام کرده که نمی‌توانیم آب خزر را به سمنان ببریم اما دلیل عنوان شده، خشک شدن دریا نیست بلکه به دلایل خسارات زیست‌محیطی که طرح انتقال آب با لوله‌گذاری‌ها در جنگل ایجاد می‌کند، است.»

لوله‌های انتقال آب از جنگل و اشغال حجم وسیعی از محیط جنگلی توسط ایستگاه‌های پمپاژ خسارات زیست‌محیطی ایجاد می‌کند.

همچنین به‌گفته عزیر عابسی نقل و انتقال آب خزر در جنگل با هزینه‌های بالای امکان‌پذیر است که با شرایط فعلی مقرون به صرفه نیست.

بحران آب در ایران و تشدید آن در مناطق مرکزی چند سالی است که مسئولان کشور را به فکر انتقال آب انداخته است.

برنامه انتقال آب دریاچه خزر به کویر مرکزی نخستین‌بار ۲۴ سال پیش مطرح شد. طرح انتقال آب خزر به سمنان در سال ۱۳۸۴ در کارگروه بررسی تأمین آب استان سمنان به تصویب رسید و در پی آن، مصوبه هیات دولت در سال ۱۳۸۹ به وزارت نیرو، ابلاغ شد و سرانجام این طرح در سال ۱۳۹۱، به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران به‌عنوان مجری ابلاغ شد. اما این طرح که با هدف نمک‌زدایی و تصفیه ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب از دریای خزر در سال و انتقال آن به شهرهای فلات مرکزی در استان سمنان، برای مصرف آشامیدنی و صنعت طراحی شد، طی این سال‌ها با محدودیت عدم اخذ مجوز از سوی سازمان محیط زیست روبه‌رو شد که همین مسئله نیز موجب تأخیر اجرای این طرح شده است.

عزیر عابسی می‌گوید سهم رودخانه سفید رود، هراز، تجن و مجموع رودخانه‌های جنوبی در تأمین میزان آب خزر به ۴ درصد هم نمی‌رسد این در حالی است که رودخانه ولگا بیش از ۸۰ درصد آب خزر را تأمین می‌کند و این موضوع نیز با چالشی جدی مواجه شده زیرا حجم آب خزر به دلیل سدسازی‌های بی‌شماری که روی رودخانه ولگا در روسیه انجام شده کاهش پیدا می‌کند.

تغییرات اقلیمی و همچنین فرو رانش‌ها از دلایل دیگر کاهش آب دریای خزر هستند.

عابسی می‌گوید: «انتقال آب خزر به سمنان تنها به دلیل ایجاد شوری، تخریب را به دنبال خواهد داشت.»

عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران پیش از این گفته بود که در صورت رعایت ضوابط زیست‌محیطی از نظر او انتقال آب خزر به سمنان مانعی ندارد. کلانتری در پاسخ به کسانی که گفته بودند آب دریای خزر به دلیل انتقال آب کم می‌شود، گفته بود که «دریای مازندران ۸۰ هزار میلیارد مترمکعب آب دارد، آبی که برای انتقال در نظر گرفته شده در حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب است یعنی یک هشتصد هزارم آب دریا.»

رئیس سازمان محیط زیست ایران همچنین شور شدن آب را اشتباه دانسته و گفته بود: «مقدار شوری آن ۲ در ۱۰ هزار درصد است، یعنی در حدود صفر است، اما از این آب می‌توانیم آب شرب و صنعت را در استان سمنان تأمین کنیم.»

دبیرکارگروه محیط زیست مازندران آمار ارائه شده مصرف آب آشامیدنی و صنعت در سمنان را نیز نادرست خواند و گفت: «وزارت نیرو هم موضوع انتقال آب را رد کرده است اما برخی به بهانه اشتغال و مهاجرت رؤیای توسعه کویر را دارند ولی باید گفت این موضوع تبعات اجتماعی خاصی را به دنبال دارد.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سفر آذرماه امسال خود به سمنان اعلام کرد که «از نظر دولت مشکلات انتقال آب از شمال ایران به استان سمنان بر طرف شده و کارهای مطالعاتی مربوط به آن نیز انجام شده است و اگر سرمایه‌داری بخواهد برای انتقال آب از شمال به مرکزیت کشور از جمله سمنان اقدام کند، دولت این آمادگی را دارد تا امکانات لازم را در اختیار او قرار دهد.»

نمایندگان استان‌های شمالی ایران نیز از مخالفان جدی طرح انتقال آب خزر به سمنان هستند. علی‌محمد شاعری، نماینده بهشهر، نکا و گلوگاه در مجلس شورای اسلامی، در مهرماه سال جاری گفته بود: «تا زنده‌ام اجازه انتقال آب دریای خزر را به سمنان نمی‌دهم.»

بدین ترتیب بحث بر سر انتقال آب دریای خزر به استان سمنان همچنان ادامه دارد و هنوز این طرح راه به جایی نبرده است.

بیشتر بخوانید:

عیسی کلانتری: «انتقال آب خزر مشکل زیست‌محیطی ندارد»

آژانس امنیت شبکه اتحادیه اروپا: ایران در تدارک جاسوسی سایبری‌ است

آژانس امنیت شبکه و اطلاعات اتحادیه اروپا (انیسا) دوشنبه ۲۸ ژانویه / ۸ بهمن اعلام کرد که با وخیم‌تر شدن رابطه قدرت‌های اروپایی و ایران، این کشور احتمالاً فعالیت‌های جاسوسی سایبری خود را گسترش می‌دهد.

امضا یک گروه هکر ایرانی-عکس: آرشیو

خبرگزاری رویترز نوامبر سال گذشته میلادی گزارش داده بود که هکرهای ایرانی مسئول چندین حمله سایبری و راه‌اندازی کارزارهای شایعه‌پراکنی در شبکه‌های اجتماعی بوده‌اند. بعد از خروج آمریکا از برجام، اتحادیه اروپا ژانویه سال جاری برای نخستین بار تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع کرد. دستگاه اطلاعاتی ایران به دلیل طراحی عملیات تروریستی در خاک دانمارک، هلند و فرانسه و جاسوسی از ارتش آلمان تحت تحریم قرار گرفت. فرانسه هم اعلام کرده که گفت‌وگوها درباره برنامه موشکی ایران به نتیجه نرسیده است.

آژانس امنیت شبکه و اطلاعات اتحادیه اروپا (انیسا) در گزارشی که دوشنبه ۲۸ ژانویه / ۸ بهمن منتشر کرد نوشت:

«تحریم‌های جدید علیه ایران احتمالاً این کشور را به سمت حمایت دولتی از فعالیت‌های تهدیدآمیز سایبری سوق می‌دهد تا از این طریق اهداف استراتژیک و ژئوپولیتیک خود در سطح منطقه را دنبال کند.»

یک مقام ارشد جمهوری اسلامی که نام او افشا نشده این گزارش را رد کرد و گفت:

«این‌ها همه بخشی از جنگ روانی است که ایالات متحده و متحدانش علیه ایران به راه انداخته‌اند.»

«انیسا» در گزارش یاد شده هکرهای دولت جمهوری اسلامی را از بزرگترین تهدیدها علیه امنیت دیجیتال اروپا دانسته است.

در گزارش انسا گفته شده:

«ایران، روسیه، و چین مرتباً اتهامات ایالات متحده مبنی بر نقش دولت‌های این کشورها در حملات سایبری را انکار کرده‌اند.»

ایالات متحده و اسرائیل خود متهم هستند که حدود یک دهه پیش بدافزار استاکس‌نت (Stuxnet) را برای حمله به تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم در سایت اتمی نطنز طراحی و در شبکه منتشر کردند. فروردین سال جاری وزارت خزانه‌داری آمریکا مؤسسه «مبنا» و ۱۰ فرد مرتبط با این شرکت مستقر در ایران را به دلیل اجرای حملات سایبری علیه ۱۴۴ دانشگاه آمریکا و ۱۷۶ دانشگاه در ۲۱ کشور جهان تحریم کرد. وزارت خارجه ایران در بیانیه‌ای این اقدام ایالات متحده را «تحریک‌آمیز، نامشروع، و بدون دلایل توجیه‌پذیر» خواند.

ایالات متحده در نوامبر سال گذشته میلادی نیز دو ایرانی را به جرم انجام حملات سایبری عمده با استفاده از باج‌افزاری به نام «سم‌سم» محاکمه کرد و دو نفر دیگر را به جرم کمک برای تبادل پرداخت‌ها از بیت‌کوین به ریال در فهرست تحریم‌های اقتصادی قرار داد.

مؤسسه انسا پیش‌بینی کرده که فعالیت‌های سایبری جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر افزایش پیدا کند؛ به ویژه اگر ایران نتواند اتحادیه اروپا را نسبت به برجام متعهد نگه دارد.

در سال‌های اخیر فعالیت‌های اطلاعاتی و جاسوسی ایران در اروپا بیش از پیش نگرانی‌های مقامات امنیتی اروپا را برانگیخته است.

در سال گذشته اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی ساکن اتریش مظنون به بمب‌گذاری در گردهمایی مخالفان حکومت ایران در فرانسه، در نزدیکی شهر آشافنبورگ آلمان واقع در ایالت بایرن بازداشت شد. او ظاهراً سال‌ها منابع جاسوسی ایران در بلژیک را هدایت می‌کرده است.

مدتی بعد، سرویس امنیتی دانمارک نیز در اکتبر گذشته (آبان‌) اعلام کرد که موفق شده حمله یکی از عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در خاک این کشور را خنثی کند. اتحادیه اروپا این اقدام ایران را محکوم کرد.

در آلبانی نیز وزارت خارجه این کشور ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ / ۲۸ آذر از اخراج سفیر و دیپلمات ایرانی دیگری به دلیل «آسیب‌زدن به امنیت ملی‌‌» و «تخطی از موقعیت دیپلماتیک» خبر داد.

سازمان اطلاعات داخلی آلمان (BfV) در تابستان گذشته در گزارش سالانه خود اعلام کرد که توانایی حملات سایبری جمهوری اسلامی شرکت‌ها و مؤسسات پژوهشی آلمان را تهدید می‌کند. در این گزارش گفته شد که از سال ۲۰۱۴ به بعد تعداد حملات سایبری از ایران به تدریح افزایش یافته و از سال ۲۰۱۷ به این سو مؤسسات آلمانی هم هدف این حملات قرار گرفته‌اند.


در همین زمینه:

جانوران رو به انقراض، قربانیان مالچ‌پاشی در خوزستان

عکس: فاطمه رحیماویان

در منطقه حفاظت شده «میشداغ» در جنوبی غربی خوزستان، برای مقابله با ریزگردها مالچ‌پاشی انجام شده است. این منطقه زیست‌گاه آهو و افعی شاخ‏دار عربی از گونه‏‌های کمیاب و در معرض خطر انقراض است. در پی مالچ‌پاشی این منطقه گونه‌های منحصر به فرد گیاهی و جانوری تلف شده‌اند.

مالچ به معنای پوشش است و مالچ نفتی استفاده از مواد نفتی مخصوص برای تثبیت شن‌های روان است. از معایب «مالچ‌‌پاشی» می‌توان به از بین رفتن جانوران و گیاهان، سرطان‌زایی، اتلاف آب، نفوذ ناپذیر شدن خاک اشاره کرد. پروفسور پرویز کردوانی که به پدر علم کویرشناسی شهرت دارد حدود شش سال پیش نظریه جدیدی برای مقابله با ریزگردها مطرح کرد. پیشنهاد او «ریگ‌پاشی» به جای «مالچ‌پاشی» بود، نظریه‌ای که اگر چه پرویز کردوانی بر عملی بودن آن اصرار دارد اما مدیران هنوز هم به اجرایی کردن آن قانع نشده‌اند.

مهدی قلیان با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد

یک منبع نزدیک به خانواده قلیان به زمانه خبر داد، مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان دوشنبه ۸ بهمن با قید وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شده است.

مهدی قلیان را همراه با خواهرش سپیده قلیان دستگیر کردند

ماموران امنیتی، یکشنبه ۳۰ دی به خانه پدری سپیده قلیان هجوم بردند و او و برادرش مهدی قلیان را با ضرب و شتم بازداشت کردند. پدر سپیده قلیان اعلام کرد که ۱۲مأمور امنیتی مرد و دو مأمور زن با خشونت به خانه آن‌ها حمله کرده، دندان‌های پسرش را شکستند و او و همسرش را کتک زدند. او گفت: «دخترم، سپیده فریاد می‌زد. دست و پای پسرم را بستند انداختند صندوق عقب ماشین. من رفتم اطلاعات شوش گفتند تو را هم بازداشت می‌کنیم.»

بعد از آن با وجود دیدار یکباره خانواده قلیان با فرزندشان سپیده، هیچ خبری از مهدی قلیان در دست نبود. در مراجعه روز شنبه ۶ بهمن خانواده‌ قلیان به دادستانی، آنها با پاسخ «به ما مربوط نیست» روبه‌رو شده‌اند. روز چهارشنبه هفته گذشته نیز خانواده قلیان تقاضای ملاقات با هر دو فرزند بازداشت شده خود را کرده بودند که ابتدا از سوی دادیار با بهانه «قطعی سیستم» مواجه شده و بعد متوجه شده بودند تنها نام سپیده قلیان در برگه ثبت شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده قلیان به زمانه گفته بود ممکن است دلیل ایجاد این شرایط وقت‌کشی برای خوب شدن آثار جراحات مهدی قلیان باشد که در زمان بازداشت او ایجاد شده بود تا به این ترتیب خانواده امکان شکایت و پیگیری موضوع را پیدا نکنند.

شنبه شب ۲۹ دی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی با پخش گزارشی به نام «طراحی سوخته» اعتراف‌های اجباری اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده قُلیان را پخش کرد. سپیده قلیان بلافاصله در شبکه توئیتر به این مستند واکنش نشان داد و گفت که اعتراف‌ها اجباری و تحت شکنجه بوده‌اند. روز بعد ماموران امنیتی سپیده قلیان و برادرش را بازداشت کردند و ساعاتی بعد نیز خبر یورش نیروهای امنیتی به منزل اسماعیل بخشی و بازداشت او منتشر شد.


در همین زمینه:

در چند شهر استان خوزستان سیل آمد

به گزارش رسانه‌های داخلی در چهار شهر استان خوزستان سیل آمده است. روستاهای اطراف شوش، دزفول، دشت آزادگان و شوشتر زیر آب رفته‌اند. روستائیان در تلاش‌اند که مانع از پیشروی آب شوند. سیل‌بندها قدیمی‌اند و به دلیل برداشت غیر مجاز آب مقاومت چندانی ندارند. در اثر بارندگی وضعیت سدهای دز، کرخه و مارون بحرانی شده است.

دوشنبه ۸ بهمن: در چهار شهر استان خوزستان سیل آمد. چندین روستا زیر آب رفتند

روز گذشته (یکشنبه ۷ بهمن) مدیریت بحران استان خوزستان با توجه به بارندگی بی‌سابقه در ۴۰ سال گذشته هشدار داده بود که وضعیت سدهای دز، کرخه و مارون در مرحله‌ای قرار گرفته که می‌بایست آب از پشت سدها رها شود. در غیر این‌صورت ممکن است مانند سال ۹۵ با رهاسازی یک‌جای آب سدها خسارت‌های زیادی به بار آید.

دوشنبه ۸ بهمن رسانه‌های داخلی گزارش دادند که زمین‌های زراعی کشاورزان در ۸ روستای اطراف رودخانه دز زیر آب رفته است. جمعیت هلال احمر استان خوزستان از روستائیان خواسته است این روستاها را ترک کنند.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی روستاهای سویدانی، مچریه، مگاصیص و دحیمی از توابع شهرستان هویزه در خطر جدی سیلاب قرار گرفته‌اند. تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که روستائیان را در حال تلاش برای مهار سیلاب نشان می‌دهد.

عدنان غزی، فرماندار شوش اعلام کرده که دو روستای کاظم حیدر و بیت یدی بیشتر از سایر روستاها در خطر سیلاب قرار دارند. امدادگران دام‌های روستائیان را تخلیه کرده‌اند. به گفته فرماندار شوش در مناطق ایمن اردوگاه‌هایی هم برای سکونت روستائیان در نظر گرفته شده است. یکی از اردوگاه‌ها در جوار روستای سیدخلف در شهرستان شوش قرار دارد. در این اردوگاه فقط ۲۵۰ نفر می‌توانند زندگی کنند.

صادق سلامت، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان از شکسته شدن سیل‌بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان و سیل‌بند شهر رفیع در شهرستان هویزه خبر داده. صبح دوشنبه سیل‌بند روستای آلبوعفری در شهرستان دشت آزادگان نیز شکسته شد و این روستا زیر آب رفت.

پلیس راه استان خوزستان اعلام کرده که با توجه به پیش‌بینی بارش سنگین، احتمال ریزش کوه در اندیکا وجود دارد و به همین سبب محور اندیکا – شهرکرد تا صبح فردا (۹ بهمن‌) برای کلیه خودروها و تا صبح روز شنبه (۱۳ بهمن‌) برای رفت و آمد اتوبوس‌ها ممنوع اعلام شده است.

به گفته کیامرث حاجی‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان میزان خسارت بارندگی شدید و آبگرفتگی زمین‌های کشاورزی و تأسیسات زیربنایی در برخی مناطق خوزستان بیش از چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است. کشاورزان استان خوزستان برای کشت و زرع به آب نیاز دارند. به گفته این مقام مسئول کشاورزان برای برداشت آب در سیل‌بندها منافذی را ایجاد می‌کنند که این امر به سیل‌بندها که فرسوده هم هستند صدمه می‌زند و با افزایش سطح آب رودخانه‌ها به سرعت تخریب می‌شوند.

در سال ۹۵ با رهاسازی آب از سد دز بالغ بر ۹ هزار میلیارد ریال به برخی مناطق خوزستان خسارت وارد شد و سیل‌بندها در شوش و روستاهای آن و روستاهای شوشتر و باوی و بخش مرکزی اهواز به کلی از بین رفت.

 

یک سال پس از بازداشت: اعتراف‌گیری از فعالان محیط زیست با «تهدید به مرگ»

با گذشت یک سال از بازداشت جمعی فعالان محیط زیست در ایران، کمپین حقوق‌بشر در ایران به نقل از «منابع مطلع و نزدیک» به آن‌ها نوشت که این افراد «با تهدید به مرگ» محبور شده‌اند که علیه خود اقرار کنند.   این وب‌سایت خبر داده است که براساس «جزییات تازه‌ای» که به تازگی به دست […]

The post یک سال پس از بازداشت: اعتراف‌گیری از فعالان محیط زیست با «تهدید به مرگ» appeared first on اف سی ان ان.

استاد ایرانی دانشگاه ملبورن که به «نفوذ» متهم شده بود آزاد شد

میمنت حسینی چاوشی استاد جمعیت شناسی دانشگاهی در استرالیا، که چندی پیش در ایران بازداشت شده بود، آزاد شد. محمود بهزادی، وکیل دادگستری، روز یکشنبه ۷ بهمن به خبرگزاری ایرنا گفت که خانم چاوشی چند روز پیش از زندان آزاد شد. خانم چاوشی، جمعیت‌شناس و محقق در دانشگاه ملبورن استرالیا، کارشناس بازنشسته وزارت بهداشت است […]

The post استاد ایرانی دانشگاه ملبورن که به «نفوذ» متهم شده بود آزاد شد appeared first on اف سی ان ان.