گزارش نقض حقوق محیط زیست بهمن ماه ۹۷

تهیه گزارش: کاوه شیخ محمدیKaveh Sheykh Mohammadi

تنظیم نمودار: شبنم رضاوند Shabnam  Rezavand  

در بهمن ماه سال ۱۳۹۷ و در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب ایران اگر به بررسی کارنامه جمهوری اسلامی ایران در زمینه حفاظت از محیط زیست نگاهی بیندازیم می بینیم که طی گذشت سالهای متمادی که از روی کار آمدن این حکومت می گذر نه تنها دست آوردی در جهت پاسداری از زیست بوم ایران نداشته است بلکه به علت تصمیمات نادرستِ مدیریت انقلابی و غیر علمی، شاهد آسیب رساندن به محیط زیست و در نتیجه آن به شهروندان در ایران هستیم که تنها یک نمونه از هنرنمایی های مدیریت انقلابی در این مورد، پر خرج ترین سد خاورمیانه، سد گتوند است که جهت مهار سیلاب و آبیاری دشت خوزستان احداث شد و در عین علم به اینکه حوزه آبگیر این پروژه در مجاورت حوزه های نمکی قرار دارد و احتمال شوری آب آن می رفت باز هم اقدام به احداث آن کردند. گویی در این میان سود و منفعت عده ای کارفرما انقلابی  علارغم شور شدن آب، مهمتر از منافع ملی و حفظ محیط زیست می نماید. بحث و بررسی در این باره فراوان است. بعد از گذشت چهل سال از این مدیریت جهادی که همگان در ایران به آن واقفند،تخریب کل زیست بوم ایران است که ساکنان این اقیلیم با تمام وجود روزانه مشکلات ناشی آنرا بنچار بر دوش می کشند.

برای آگاهی بیشتر:

آمار فوق از گزارشات رسانه های داخلی و خارجی مورد تائید دولت جمهوری اسلامی ایران جمعآوری شده و عملا نمی تواند بیش از ۳۰ در صد واقعیت های جامعه باشد .

این گزارشات از سایت کمیته دفاع از محیط زیست ایران که از رسانه های داخلی و خارجی  مانند ایسنا ؛ ؛ قطره ؛ ایرنا، سازمان حفاظت محیط زیست ایران، دیدبان حیات وحش، سایت محیط زیست ایران و  پژوهشهای محیط زیست جمع آوری گردیده است .

 اطلاعات بیشتر در لینک زیر قابل مشاهده است:

http://mohitzist.bashariyat.org

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته دفاع از حقوق محیط زیست